MAKALELER

KALIP İÇİ TRANSFER SİSTEMİ

Ağırlıklı olarak beyaz eşya sektörüne yan sanayi olarak hizmet veren Bolu’da bulunan BOLPARSAN firmasına ait 650 tonluk mekanik prese Hidropar Kocaeli tarafından anahtar teslim kalıp içi transfer sistemi 16 haftalık bir süreçte teslim edilmiştir.

Hidropar Kocaeli olarak Bosch Rexroth faaliyet alanları içinde bulunan Elektrikli Tahrik ve Kontrol (BRC), Lineer Hareket ve Montaj Teknolojileri (BRL) ve Pnomatik(BRP) disiplinlerini bir araya getirerek yaptığımız kapsamlı proje mühendislik olarak tatmin edici ve gurur kaynaklarımızdan biridir.

İyileştirme öncesi preste 3 operatör ile 4 Ad/dak üretim yapılıyordu. Sonrasında tek operatör ile 6Ad/dak üretim kapasitesine çıkılmıştır. Bunun sonucunda da düşük maliyetlerle yüksek üretim kapasitesine sahip olunmuştur.

Sistem genel olarak kartezyen lineer sistemlerden oluşan toplam olarak 5 adet istasyondan oluşmaktadır.

Giriş Yükleme İstasyonu

Girişte X ve Z kombinasyonundan oluşan 2 istasyon vardır. X ekseninde 3300mm net stroklu LF12C lineer modül kullanılmıştır. Z ekseninde ise 800 mm net stroklu SGK32 vidalı milli lineer modül kullanılmıştır. Sistem X’te 1,5m/sn Z ekseninde ise 1m/sn hıza çok rahat çıkabilmektedir. 2 eksende de Z ekseninde frenli olmak şartı ile 8Nm 4000rpm MSK060 servo motor kullanılmıştır. İki eksende de düşük boşluklu planet redüktör vardır. Saç alma magazini olarak duruş zamanını sıfıra indirmek için 2 adet palet yükleme magazini vardır. Bu magazinlerde çift saç gelmesini önleyici ayrıcı sabit plaka mıknatıslar kullanılmıştır. Ayrıca Z eksenine bağlı kafada çift saç kontrol sensörü kullanılmıştır. Saç alma pnomatik vakum sistemi kullanılmıştır.

Transfer Ekseni

Presin fiziksel yapısından dolayı sacı presten dışarı çıkartmadan kalıplar arası transfer yapmak neredeyse imkansız dı. Bu sebepten dolayı transferin mutlaka dışarıda yapılması gerekiyordu. Transfer ekseninde LF12 altyapısına ve ana malzemelerine sahip teleskopik bir lineer modül kullanılmıştır. Bu sayede fiziksel olarak düşük yerleşimle yüksek hız ve stroklara çıkılmaktadır. Burada planet redüktör ilaveli 12Nm 4000rpm MSK070 motor kullanılmıştır. Bu istasyon 2,5m/sn hıza çıkmaktadır.

Manipulatör

Bu sistem pres gövdesine bağlanmıştır. Bir adet Z ve bir adet Y ekseninden oluşmaktadır. Z ekseni 32mm çap ve 20mm hatveli vidalı mile sahip bir eksende hareket etmektedir. Ayrıca ekstra 35mm lik lineer ray ve arabadan oluşan yataklamalara sahiptir. Z ekseninde frenli 12Nm 4000rpm MSK070 servo motor ve planet redüktör kullanılmıştır. Y ekseninde ise transfer ekseni ile aynı özellikte teleskopik lineer modül kullanılmıştır.

Manipulatör Y eksenine bağlı kafalarda bulunan pnomatik vakum sistemi vasıtası ile transfer ekseninden ve pres içi kalıplardan saç alınıp bırakılır.

ELEKTRİK PANOSU

Sistem kontrolü visual motion kullanılarak PPC tarafından yapılmıştır. Bu sayede eksenler arası hızlı haberleşme imkanına sahip olunmuştur. Sürücüler sercos interfaceli 28 Amper Indradrive serisine sahip sürücülerdir. HMI olarak 17” touchscreeen panel PC kullanılmıştır.

Sonuç olarak Bolparsan A.Ş’de bulunan 650 tonluk prese yaptığımız kalıp içi transfer sistemi performansı ve kazandırdıkları ile istenen hedeflere ulaşmıştır.
Rexroth kalitesini kullanarak yapılan sistem de emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.