MAKALELER

MFDC KAYNAK TEKNOLOJİSİ İLE TEL IZGARA KAYNAK MAKİNASI

Hidropar Kocaeli olarak Arçelik Pişirici Cihazlar İşletmesi’nde yaptığımız bu proje ile Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdik. Müşterimiz Bolu’daki tesislerinde yılda yaklaşık 2.500.000 adet fırın üretmektedir. Üretimin büyük bir kısmını ihraç etmektedir.

Arçelik ürün geliştirme departmanı ; mini fırınlar içindeki tel ızgaraların kaynak kalitesini ve üretim kapasitesini artırmak amaçlı 2008 yılı içinde bir proje geliştirmek istiyorlardı. Bu projede bizi tercih etmeleri bizim için gurur kaynağıdır. Hidropar Kocaeli ; kaynak makinasını 4,5 aylık bir süreçte tasarlayıp, imalat montaj ve devreye almasını yapılmıştır.

Anahtar teslim yaptığımız bu makinada Bosch Rexroth’un ağırlıklı BRC, BRL ve BRP olmak üzere BRH dahil tüm tahrik grupları ve ekipmanları kullanılmıştır. Makine yılda 1.600.000 adet ızgara yapacak kapasitede tasarlanmıştır. Makinanın en büyük özelliği tel kaynağında MFDC kaynak teknolojisinin kullanılmasıdır. MF teknolojisi kaynak operasyon , yatırım ve kalite maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur. 1000 Hz’de yapılan kaynakta kompak pulse formu ile yüksek güç elde edilir. 1msn’deki regulasyon ve indüktif kayıpları düşürerek dinamik bir regulasyon sağlanır. Akım peaklerinin ve alternatif magnetik alanın olmaması elektrodların termal ve mekaniksel streslerini düşürür. Bu sayede elektrod ömürlerinde %30 ile %50 arasında bir artış olur. Yüksek verimli dc trafolar ve trafo sekonder akımındaki reaktif kayıpların sıfıra indirgenmesiyle %25 ile %32 arasında enerji tasarrufu sağlanır. Bu sayede prosess maliyeti düşmüş olur. DC trafolar Ac trafolara göre %60 oranında küçük boyutta ve hafiftir. Bundan dolayı dc trafolar elektrod yanına monte edilebilir. Faz başına akım tüketimi 2,7 kat daha düşüktür. Bu sebeple küçük kesitte kablo kullanılmasını sağlanır. Ayrıca besleme gücü düşürülür. Dc teknolojide besleme voltajı trifaze olduğu için besleme için ayrı bir ekipman kullanılmaz. Bunlar yatırım maliyetlerini düşüren sebeplerdir. 50hz’de yapılan kaynaktan 20 kat daha hızlı yapılan dinamik regulasyonlu ve adaptif regulasyon özelliği ile mükemmel spot kalitesine ulaşılır. Bunlar kalite maliyetlerini düşüren sebeplerdir.

Makina Genel Yapısı ve Kullanılan Bosch Rexroth Malzemeleri:

Tek operatörün kullanıldığı 2 adet istasyondan oluşan makinada proses sırası şu şekildedir. İlk olarak operatör panelden kullanacağı ızgara reçetesini seçer ,ızgara yan kollarını manuel olarak kaynak fikstürüne yerleştirir. Makina yükleme magazinlerine belirli sürelerle yüklenmiş kısa teller vardır. Bu tellerin alt tablaya düşmesi 3 adet pnomatik hareket sayesinde olmaktadır. Bu sıraların ilki ütülemedir. Ütüleme de karışık teller tek sıra haline getirilir. Sonraki hareket yakalama hareketidir. Bu hareket sayesinde ilk tel yakalanır. Son hareket ise düşürme hareketidir. Bu hareket sayesinde yakalanan tel alttaki kaynak fikstürüne düşürülür. Burada kullanılan pnomatik silindirler PRA tipte olup TC15 valf ve adası kullanılmıştır. Düşen telin sabit kalması için mıknatıs sayesinde sabitlenmesi gereklidir.. Burada rexroth NG10 hidrolik valf bobinleri kullanılmıştır. Kaynak prosesi bu aşamadan sonra başlar düşen tel 80’lik silindirler kafasında bulunan elektrodlar sayesinde fikstürde bulunan tel ile birleştirilir. Kullanılan kaynak kontrol cihazı rexroth PSI6300.201L profibus arayüzüne sahip cihaz olup trafoda PSG6130 120kVA lık trafodur. Ilk puntadan sonra reçetedeki hatvelere göre alt tabla Indradrive profibus interfaceli 28A sürücüye sahip MSK servo motor tahrikli rexroth 1511 serisi 32x32 vidalı mil seti üzerinde hareket eder. Tahrik grubu ayrıca sağında ve solunda 1605 serisi 25’lik raylı kızak ve bilyalı arabalarla yataklanmıştır. Bu hareketler sıralı olarak kaç tel gerekli ise o kadar devam eder. Bu sayede ızgara tamamlanmış olur. Kullanılan tüm pozisyon kontrol sensörleri kaynağa dayanıklı sensörlerdir.

Makine özellik olarak 500mmx700mm boyutunda ve 2-7mm tel ızgara yapacak şekilde tasarlanmıştır. Üst ve alt tablanın prosese göre set-up ayarları bilyalı arabalar sayesinde olmaktadır. Bu mesafeler mekanik numaratörler sayesinde görülmektedir. Makinenin çalışma sırasındaki gürültüsü, zemin seviyesinden 1.5 m yükseklikte 80 dB seviyesini geçmemektesir.

Ülkemizin en önemli işletmelerinden biri olan Arçelik A.Ş.’ye yaptığımız MFDC direnç kaynak özellikli tel ızgara kaynak makinası performansı, verimi ve kazandırdıkları ile istenen hedeflere ulaşmıştır.

Rexroth kalitesini kullanarak yapılan projede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.