Hidrolik Üretim Aşamaları

HKTM olarak müşterilerimizin ihtiyaç ve istekleri göz önünde bulundurularak firmamızın kabul ettiği kalite standartlarından ödün vermeden gerekli hidrolik proje oluşturulur.
Proje uygulamaya için onay aldıktan sonra Hidrolik Proje Üretim ve Tasarım bölümüne aktarılır.

HKTM - Hidrolik Proje - Hidrolik Üretim Aşamaları (Blok, Valf Standı, Ünite)

Proje bölümünde Proje Mühendisleri ve Proje Asistanları birlikte uluslarası normlara uygun olarak devre şeması ve malzeme listesi oluşturulur.
Oluşturulan malzeme listesi ve devre şeması öncelikle Rexroth ürün standartlarına ve HKTM standartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra tasarım bölümüne aktarılır.

HKTM - Hidrolik Proje - Hidrolik Üretim Aşamaları (Blok, Valf Standı, Ünite)

Tasarım bölümü, oluşturulan devre şeması ve malzeme listesine uygun olarak 3 boyutlu çizim programları aracılığı ile sistemin imalata uygun tasarımını yapar ve tasarım aşamasında Rexroth normlarına uygun olarak dizayn eder.
Tasarımı tamamlanan proje müşterimize ölçü kontrolü ve uygunluğu için onaya gönderilir. Müşteri tarafından verilen onaydan sonra imalat bölümüne aktarılır.

Müşterilerimizin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda 20 lt den 20 ton hacime hidrolik sistemler dizayn etmekteyiz.

HKTM - Hidrolik Proje - Hidrolik Üretim Aşamaları (Blok, Valf Standı, Ünite)HKTM - Hidrolik Proje - Hidrolik Üretim Aşamaları (Blok, Valf Standı, Ünite)

Hidrolik tank malzemesi ST 37 çelik yada kullanılacak yağ su glikol yada benzerleri ise veya müşteri isteği ise 316 paslanmaz ile imal edilir.

Yüzeyin yağ, kaynak cürufu, çapak gibi istenmeyen patiküllerden arındırılması için kumlama yapılır.

HKTM - Hidrolik Proje - Hidrolik Üretim Aşamaları (Blok, Valf Standı, Ünite)

Gerekli yüzey hazırlama prosedürleri takip edildikten sonra iç yüzeye BA-61-MG-994 kodlu astar, dış yüzeylere ise BA-16-G008 kodlu kalın kat astar boya atılır.

Özel durumlar olduğunda ise dış yüzeye istenilen mikron ölçüsüne varılıncaya kadar maksimum 3 kat astar boya atılır.

Tank hacmini DIN 24567 Normu'na göre belirleriz.

HKTM - Hidrolik Proje - Hidrolik Üretim Aşamaları (Blok, Valf Standı, Ünite)HKTM - Hidrolik Proje - Hidrolik Üretim Aşamaları (Blok, Valf Standı, Ünite)

Depo sehpasına montajlı olacak, tank taşıma kulpları ile birlikte imal edilir.

Depo üzerinde manyetik seviye göstergesi, havalıklar, PT 100 sıcaklık sensörü, 2 adet yağ boşaltma vanası (1 1/2”ölçüsünde dişli küresel vana) bulunur.

Havalıklar aynı zamanda yağ doldurma amaçlı olarak dizayn edilir.

HKTM - Hidrolik Proje - Hidrolik Üretim Aşamaları (Blok, Valf Standı, Ünite)

400 lt ve üstünde olan tanklarda ayrıca temizleme kapağı kullanılır. Temizleme kapağı ile tank arasında kullanılacak sızıdırmazlık elemanı kullanılan yağa uygun seçilir.

Depo giriş ve çıkış boruları, filtre bağlantıları, güç ünitesi pompa grubu, sirkülasyon pompaları grubu bakım kolaylığı düşünülerek ve nakliye uygun söküp takılabilecek şekilde dizayn edilir.

Tank içinde emiş ve dönüş hatlarının birbirinden ayrıcak şekilde perde kullanılır. (400 lt üstünde)
Boru Ucu şekillendirme sistemi tüm endüstriyel ya da mobil hidrolik uygulamalarında kaynaklı bağlantı ve yüksüklü bağlantıdan daha güvenli olduğundan paslanmaz ya da  çelik borularda 6 mm ile 42 mm arası tüm borularda EMB form ile boru ucu şekillendirilir.

HKTM - Hidrolik Proje - Hidrolik Üretim Aşamaları (Blok, Valf Standı, Ünite) HKTM - Hidrolik Proje - Hidrolik Üretim Aşamaları (Blok, Valf Standı, Ünite) Tüm hidrolik bloklar, manifold malzemesi GGG 40 (continuoe sfero döküm) olacak, korozyona karşı mangan-fosfat’ la kaplanacak ve koruma yağı kullanılacaktır. Blok malzeme sertifikaları iş ile birlikte istendiğinde verilir.

Valf standlarında, alt kısımlarında yağ tavası, P,T,A ve B hatlarında küresel vana en 1 adet manometre ve hortumu bulunacaktır. Tüm A ve B hatlarında minimes bağlantısı ile basınç ölçümü yapılabilecektir. Valf standlarında tüm valflerin klemens kutusuna bağlantısı yapılır.

Valf standlarında tüm tank hatları ana dönüş kollektörüne bağlantısından önce çekvalf kullanılır.

HKTM - Hidrolik Proje - Hidrolik Üretim Aşamaları (Blok, Valf Standı, Ünite)HKTM - Hidrolik Proje - Hidrolik Üretim Aşamaları (Blok, Valf Standı, Ünite)

Valf standlarındaki valflerin etiketlenmesi ve hidrolik devre şema plakaları valf stand üzerine bağlanır.

Güç ünitesi, sirkülasyon grubu ve valf masalarının kollektör, silindir ve dahili borulamasında kullanılacak Fitting ve flanşlar f 42mm ye kadar borular DIN 2391 olacak ve  AVIT, HKTM döner başlıklı flanşlar kullanılır.

Hidrolik ünitelerde (güç üniteleri valf standlar ve akümülatörler) kullanılacak boru kelepçeleri; sıcağın etkin olmadığı yerlerde plastik, sıcağa yakın yerlerde alüminyum kelepçe kullanılır.

Hidrolik Sistemde kullanılacak tüm cıvatalar kalite 10.9, ve belirli firmalardan sağlanır.

Ünitelerin ve standların devre şemaları işlenerek her bir ünite ve standın görünen uygun bir yerine vidalanır.

Devre şemasına ve 3 boyutlu imalat dizaynına uygun olarak HKTM nin deneyimli teknik insanları tarafından montajları yapılır.

Montaj işlemi bittikten sonra sistem çalışma basıncına ve hareketlerine uygun olarak HKTM test alanında test edilir. Test aşamasında eşlik etmek isteyen müşterilerimizle ortak belirlenen zamanda HKTM test standartlarına uygun olarak test edilir.

Astar işlemi tamamlanmış montaj ve testi yapıldıktan sonra standart olarak RAL 5001 son kat boya uygulanacak. Müşterilerimiz özel isteklerine göre son kat boya rengi özel uygulanabilir.